Απόλλων Πατρών – Ρέθυμνο 86-78

Πρώτη νίκη για τους «μελανόλευκους» – Τρομερός ο Καλινόσκι

Ο Απόλλων Πατρών «πυροβόλησε» το καλάθι του Ρεθύμνου με διαδοχικά σουτ έξω από τα 6,75μ. και έφτασε στην πρώτη του νίκη στην Α1 φέτος (86-78). Εκπληκτικός ο Τάιλερ Καλινόσκι (28π. με 8/12 3π.)!

Οι δύο ομάδες ερχόντουσαν από εκ διαμέτρου αντίθετες πορείες στο πρωτάθλημα. Οι Πατρινοί ήταν στο 0-2, ενώ οι Κρητικοί στο 2-0. Παρ’ όλα αυτά, το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν «κλειστό» και… ντέρμπι (18-19 στο 10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ρόμπερτ Άρνολντ να σκοράρει ξανά και ξανά (14π.), οι φιλοξενούμενοι «ξέφυγαν» στο +9 (35-44 στο 20′) και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας τα ηνία της αναμέτρησης.

Το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το 22′ (40-51). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Κώστα Μέξα με τον Τάιλερ Καλινόσκι και τον Δημήτρη Βεργίνη να… οργιάζουν έξω από τα 6,75μ. «έτρεξε» επιμέρους σκορ 17-2 και ανέτρεψε θεαματικά την κατάσταση (57-53 στο 27′ και 65-61 στο 30′).

Το σόου του Καλινόσκι συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +8 στο 32′ (70-62), με τον Αμερικανό σούτινγκ γκαρντ να έχει σε εκείνο το σημείο 25 πόντους. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Τόνι Κωνσταντινίδη οι «μελανόλευκοι» συνέχισαν να βρίσκουν σκορ έξω από τη γραμμή του τριπόντου και εν τέλει πανηγύρισαν τη νίκη (86-78).

Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78