Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης

Η επανεμφάνιση του Σωκράτη Παπασταθόπουλου -έστω και στις καθυστερήσεις- με τη φανέλα της Αρσεναλ και η δεκάλεπτη συμμετοχή με τη Νάπολι του Κώστα Μανωλά, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ήταν τα σημαντικότερα γεγονότα για τους «λεγεωνάριους» διεθνείς, που αγωνίζονται στα εθυρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:

• Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Αντικατέστησε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων τον Νικολά Πεπέ, στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 στην παράταση (κ.α. 1-1) με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για το κύπελλο.
  • Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Αντικατέστησε στο 74ο λεπτό τον Μασίνα, στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Σαουθάμπτον.
  • Παναγιώτης Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ:

• Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Αντικατέστησε στο 80ο λεπτό τον Καλιντού Κουλιμπαλί, στην εντός  έδρας νίκη με 3-1 επί της ΣΠΑΛ.
  • Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι):  Παρακολούθησε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της ΣΠΑΛ.
  • Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 64` από τον Πελεγκρίνι) στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Τορίνο.
  • Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Γιουβέντους.
  • Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Ροτζέριο) στην εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Βερόνα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

• Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
  • Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 6-1 επί της Κολονίας.
  • Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.

ΙΣΠΑΝΙΑ

• Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Οσασούνα.
  • Λεονάρντο Κούτρης (Μαγιόρκα): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ

• Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Η Πογκόν φιλοξενείται απόψε από την Κρακόβια.
  • Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν): Η Πογκόν φιλοξενείται απόψε από την Κρακόβια.
  • Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 59` από τον Παβλόφσκι) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Βίσλα Κρακοβίας.
  • Γιώργος Γιακουμάκης (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Βίσλα Κρακοβίας. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΣΟΥΗΔΙΑ

• Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Σίριους.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

• Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενείται απόψε από την Μαρίτιμο.
  • Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα):  Η Μπενφίκα φιλοξενείται απόψε από την Μαρίτιμο.

ΔΑΝΙΑ

• Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.
  • Φάνης Μαυρομμάτης (Σοντερίσκε): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ

• Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Ραπίντ Βιέννης.
  • Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

• Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

• Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Η Στεάουα φιλοξενείται απόψε από την Αστρα Τζούρτζιου.
  • Γιάννης Κοντοές (Ακαντέμικα Κλιντσένι): Αντικατέστησε στο 75` τον Μπούζιουκ, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χερμανστάντ.

ΤΟΥΡΚΙΑ

• Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Γκιοζτεπέ.
  • Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Γκιοζτεπέ.
  • Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Εκτός αποστολής.
  • Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.