Πάτρα: Σε χορευτικούς ρυθμούς σήμερα και αύριο η πλατεία Γεωργίου

Ενα πανελλαδικό οδοιπορικό από το Χορευτικό Τμήμα του Πολιτιστικού Οργανισμού

Περισσότερα από πεντακόσια μέλη του Χορευτικού Τμήματος Πολιτιστικού Οργανισμού Δήμου Πατρέων, συναντούν σήμερα Τετάρτη 5 και αύριο Πέμπτη 6 Ιουνίου στις 9.00 το βράδυ, στην πλατεία Γεωργίου, το κοινό και τους επισκέπτες στην Πάτρα, παρουσιάζοντας ένα πανελλαδικό οδοιπορικό γεμάτο φαντασία, χρώματα, μουσικές, τραγούδια και χορούς, με τα οποία θα κλείσουν τη χειμερινή τους… διαδρομή, μέσα στα καλλιτεχνικά εργαστήρια του Χορευτικού , οι ενήλικες χορευτές και χορεύτριες.

Η «συνταγή» προκειμένου να προκύψει ένα μοναδικό αποτέλεσμα, είναι ο ζήλος, η γνώση, η δυναμική των δασκάλων, η διάθεση για δημιουργία και προσφορά των «μαθητών», εμπνευσμένα και ζυμωμένα  με τις αξίες της ερασιτεχνικής δημιουργίας.

Τίτλος των δύο παραστάσεων του Χορευτικού, «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΒΗΜΑΤΑ», για τα μέλη του οποίου κάθε χορευτικό βήμα είναι ένα παιχνίδι που παίζεται από εκείνους που έχουν αγαπήσει την ζωή, έχουν αγαπήσει τον άνθρωπο, την ιδιαιτερότητά του, την διαφορετικότητα.

Στα βήματα των χορών μεταφέρονται τα συναισθήματα που παράγονται από τις κατακτήσεις, τις νίκες ή τις ήττες μας, την ζωή και τον θάνατο, τον έρωτα και τον αποχωρισμό, την πάλη για επιβίωση.

Το πρόγραμμα που θα παρουσιασθεί είναι:

    ΤΕΤΑΡΤΗ  5 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Α.  ΕΒΡΟΣ (Διδασκαλία: Διαμαντόπουλος Δημήτρης – Καραδήμας Δημήτριος)

  1. ΛΑΪΣΙΟΣ 2. ΔΑΦΝΟ  3. ΜΠΑΪΟΥΝΤΟΥΣΚΑ  4. ΚΟΥΛΟΥΡΙΑΣΤΟΣ

Β. ΜΗΛΟΣ – ΚΙΜΩΛΟΣ (Διδασκαλία: Βλάχου Ζωή – Κοσσιώρη Ανδριάνα)

  1. ΣΥΡΤΟ ΜΗΛΟΥ 2. ΣΥΡΤΟΣ- ΜΠΑΛΟΣ-ΣΟΥΣΤΑ 3.ΤΣΑΡΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΧΑΝΤΗΡΑΚΙ

Γ. ΑΝ. ΡΩΜΥΛΙΑ (Διδασκαλία: Μπάρκουλας Κων/νος

1.ΤΡΕΜΟΥΛΙΑΣΤΟ  2.ΣΦΑΡΛΗ  3.ΓΙΑΡΙΣΚΑ 4.ΣΥΓΚΑΘΙΣΤΟ

Δ.ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ (Διδασκαλία: Αναστασοπουλου Αντριανα- Κοσμάτου Κωστάτζα)

1.ΠΛΑΤΑΝΙΣΙΟΣ ΣΥΡΤΟΣ 2.ΣΤΑΥΡΩΤΟΣ 3.ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ 4.ΓΙΑΡ-ΓΙΑΡ 5.ΚΑΡΣΙΛΑΜΑΣ

Ε.ΠΟΝΤΟΣ (Διδασκαλία: Τοπάλης Γιάννης)

1.ΤΙΚ–ΤΙΖ-ΟΜΑΛ ΚΟΥΝΙΧΤΟΝ-ΟΥΤΣΑΪ 2.ΚΟΤΣΑΡΙ 3.ΤΙΚ ΜΟΝΟΝ-ΤΙΚ ΗΜΕΡΑΣ-ΤΙΚ ΤΟΓΙΑΣ 4.ΤΡΥΓΩΝΑ 5.ΣΕΡΑΝΙΤΣΑ

ΣΤ. ΚΡΗΤΗ (Διδασκαλία: Κοριτζέλης Βασίλης)

  1. ΠΕΝΤΟΖΑΛΙ 2. ΑΝΩΓΙΑΝΟΣ 3.ΛΑΖΩΤΗ 4.ΜΑΛΕΒΙΖΙΩΤΙΚΟ

ΠΕΜΠΤΗ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Α.ΠΥΛΑΙΑ (Διδασκαλία: Μπάρκουλα Παγώνα-Χρονοπούλου Σεμίνα)

1.Άνοιξαν ούλα τα δέντρα 2.Κάτω στ’ αλώνια. 3.Σουλτάνα 4.Γαλάζιος πετεινός 5.Τρεχάτος.

Β.ΤΖΙΑ (Διδασκαλία: Γιαννόπουλος Χρήστος)

  1. ΣΥΡΤΟΣ-ΜΠΑΛΟΣ-ΠΟΛΚΑ

Γ. ΗΠΕΙΡΟΣ (Διδασκαλία: Τοπάλης Γιάννης)

1.ΚΑΓΚΕΛΑΡΗ 2.ΚΛΕΦΤΕΣ 3.ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ 4. ΑΛΕΞΑΝΤΡΑ

Δ. ΚΥΘΝΟΣ (Διδασκαλία: Γιαννόπουλος Χρήστος)

1.ΣΥΡΤΌΣ – ΜΠΑΛΟΣ

Ε. ΚΕΡΚΥΡΑ (Διδασκαλία: Κοσμάτου Κωστάτζα)

1.ΡΟΥΓΑ 2.ΑΗ-ΓΙΩΡΓΗΣ 3.ΚΟΡΑΚΙΑΝΙΤΙΚΟΣ 4.ΦΟΥΡΛΑΝΑ 5.ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΜΕΣΗΣ

ΣΤ.ΣΕΡΥΦΟΣ (Διδασκαλία: Γιαννόπουλος Χρήστος)

1.ΣΥΡΤΟΣ-ΜΠΑΛΟΣ

Ζ.ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ ((Διδασκαλία: Βλάχου Ζωή – Ζιάκου Ιωάννα)

1.ΕΣ-ΒΑΣΙΛΗ 2.ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ 4.ΜΑΧΑΙΡΙΑ 5.ΜΑΝΤΗΛΙΑ

Η. ΑΝ. ΡΩΜΥΛΙΑ (Διδασκαλία: Μαγιάκης Γιώργος)

1.ΣΤΡΕΙΣ 2.ΖΩΝΑΡΑΔΙΚΟ-ΤΣΕΣΤΟ 3.ΖΕΡΒΟ 4.ΣΥΓΚΑΘΙΣΤΟ

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ:

ΕΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΝΤΙΝΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ (ομάδα βεστιαρίου)

ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΦΙΣΣΑ – BANNER: ΓΡΑΦΕΙΟ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΑΣ

ΠΑΡΑΓΩΓΗ: ΤΜΗΜΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΕΩΝ

ΗΧΟΣ-ΦΩΣ:ΔΙΗΧΟ

ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ:ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

 

 

ΣΧΟΛΙΑ