Κύμη – Προμηθέας Πατρών 77 – 66 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ήττα στις….λεπτομέρειες για την ομάδα της Πάτρας

νεότερη ενημέρωση 18.46΄

Η ομάδα της Πάτρας για ένα ακόμα παιχνίδι έχασε στις…λεπτομέρειες την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Αυτή τη φορά η έλλειψη συγκέντρωση και η ατυχία οδήγησαν την ομάδα του Νίκου Βετούλα στην ήττα από την Κύμη με 77 – 66.

Η ομάδα του Προμηθέα πάλεψε στα ίσα όλα τα δεκάλεπτα και μάλιστα στο ημίχρονο βρέθηκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 40 – 39. Ωστόσο η Κύμη κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, γυρίζοντας τον αγώνα, καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 53 – 49 και η λήξη του αγώνα την βρήκε να επικρατεί με 77-66.

πρώτη ανάρτηση 16.58΄

Επικίνδυνη αποστολή έχει σήμερα (5μ.μ.) ο Προμηθέας, καθώς αγωνίζεται με αντίπαλο την Κύμη στο «κλειστό» της Κανήθου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Το έργο της πατρινής ομάδας ήταν εξ αρχής δύσκολο, όμως έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς ο προπονητής του Προμηθέα, Νίκος Βετούλας δεν θα έχει στη διάθεσή του τους τραυματίες Μοχάμεντ Φαγιέ και Ζήση Σαρικόπουλο, ενώ μικρό πρόβλημα (τράβηγμα) αντιμετωπίζει και ο Μίροσλαβ Τόντιτς. Ο Προμηθέας ταξίδεψε από την Παρασκευή στην Χαλκίδα και στην αποστολή συμπεριλήφθηκε και ο νεαρός σέντερ του Προμηθέα 2014, Παναγιώτης Βύρλας. Οι άλλοι παίκτες που θα είναι διαθέσιμοι είναι οι Γκίκας, Κλαρκ, Μουρ, Κρόμα, Γιαννικόπουλος, Τσάμης, Πέττας, Γράβας, Γερομιχαλός, Τόντιτς και Ντίκερσον.

Ν. ΒΕΤΟΥΛΑΣ: «ΘΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ…»

«Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Εμείς προερχόμαστε από δυο ήττες στην παράταση στα παιχνίδια με Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ και θέλουμε να επιστρέψουμε στα νικηφόρα αποτελέσματα», δήλωσε ο Νίκος Βετούλας και πρόσθεσε: «Πάμε στην Κάνηθο για να παλέψουμε. Έχουμε προβλήματα τραυματισμών, όμως όλοι όσοι παίξουμε, θα παίξουμε για τη νίκη. Εχω εμπιστοσύνη στα παιδιά. Θα εξαντλήσουμε όλες τις πιθανότητες που μας αναλογούν για το θετικό αποτέλεσμα».

* Οι Τάσος Μάνος (Αττικής), Στέφανος Μαγκλογιάννης (Αττικής) και Αργύρης Καλδίρης (Αττικής) θα διευθύνουν το παιχνίδι.